Huawei’yi solladı

Akıllı telefon pazarında Samsung’u geçerek dünyanın en büyüğü olan Huawei’ye Avrupa pazarında Xiaomi sürprizi geldi. Redmi Note 8 ve 9 serisiyle orta segmentte tercih edilmeye başlanan ve geçen seneye göre satışlarını yüzde 65 artıran Çinli Xiaomi, ABD’nin Google yasağı sonrası küresel satışlarda zorlanan Huawei’yi geçerek Avrupa’da 3. sıraya oturdu

16.08.2020
112
Huawei’yi solladı

2020 yılı 2. çeyrek gelirleriyle geçen hafta Samsung’u geçerek dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Huawei’ye Avrupa’da bir başka Çinli üretici sürpriz yaptı. Son verilere göre Huawei’nin Avrupa teslimatları geçen seneye göre yaklaşık 100 bin adet, yaklaşık yüzde 17 azaldı. İlk çıktığı dönemde iPhone benzeri tasarımlarıyla adını duyuran Xiaomi ise Avrupa teslimatlrını yüzde 65 artırdı ve 7.1 milyon adede çıktı.

Xiaomi bu sonuçlara göre Huawei’yi geride bıraktı ve Avrupa pazarında en büyük 3. akıllı telefon üreticisi oldu. Koreli Samsung ise yüzde 31’lik düşüşe rağmen ilk sıradaki yerini korudu. Apple ise yüzde 42’lik artışla eski kıtadaki pazar payını yüzde 21’e çıkardı.

Huawei’nin düşüşünde yeni telefonların üst segment sınıfında ve yüksek fiyatlı olmasının yanı sıra ABD’nin 5G ağı ve ulusal güvenlik tartışmaları sonrası Google hizmetlerinin erişimine kapanması öne çıkan nedenler olarak gösteriliyor.

Xiaomi’nin Avrupa’daki hızlı büyümesinde ise orta segment cihaz portfolyosunun etkili olduğu belirtiliyor. Özellikle Redmi Note 8 ve 9 serisinin çok tutulduğu, Apple’ın da benzer bir çıkışı 479 euro etiketle sattığı iPhone SE modeliyle yakaladığı görüşü hakim.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri
YAZAR BİLGİSİ
Admin
Siz değerli müşterilerimize medikal ve süpermarket ürünlerinde aynı ilkiyle çalışmaya devam ediyoruz 2019 yılında kurumuş olduğumuz deponom.com online satış sistemimizde sizler için en uygun fiyatları hızlı bir şekilde sizlere ulaştırmayı hedefliyoruz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.